کراتین احیا چیست؟

موهایی که مدت هاست بر اثر استفاده از مواد شیمیایی مختلف رنگ و روی خود را از دست داده­اند با کراتین احیا قابل بازسازی خواهند بود و جان دوباره­ای خواهند گرفت.

هدف  اصلی از کراتین کردن مو، تقویت و ترمیم موهاست که در حقیقت موها نیز صاف خواهند شد. چنانچه میخواهید از مزایای کراتین احیا بهره مند شوید میتوانید از بهترین مرکز تخصصی در تهران، کلینیک تخصصی کراتین مقدم کمک بگیرید.

کراتین پروتئین اصلی در ساختار مو می­ باشد که در بخش های دیگر نظیر ناخن و دندان نیز وجود دارد.

در واقع زمانی که شما در اثر استفاده از مواد شیمیایی مختلف نظیر رنگ، مش، براشینگ مکرر، کلر موجود در آب استخر، تافت و … موجب آسیب به موهای خود می­شوید در واقع کراتین موها نابود شده که با کراتینه احیا تلاش می­­شود تا کراتین از بین رفته مو را جبران و یا ترمیم کنیم.

کراتین احیا برای چه کسانی مناسب است؟

کراتین احیا برای ضخامت، فرم دهی و ترمیم موهای سالم و آسیب دیده به کار می­رود به همین دلیل فواید کراتین مو برای موهای آسیب دیده زیاد است.  و تا 70 درصد اثر ترمیمی و احیا دارد و 30 درصد موجب حالت صافی در موها می­شود. بنابراین به طور کلی کراتین احیا مو بیشتر دارای اثر درمانی برای موهای آسیب دیده است.

 

اثر کراتین احیا مانند اثرات تقویت و ویتامینه کردن مو می­باشد بنابراین در افرادی که موها بر اثر استفاده از مواد شیمیایی سوخته و یا دچار آسیب دیدگی شده است استفاده از کراتین احیا روشی برای ترمیم و تقویت موی آسیب دیده

می­باشد.

البته اولین راهکار برای درمان و ترمیم آسیب دیدگی موها، کوتاه کردن آنهاست تا موهای جدید و سالم رشد کنند و جایگزین موهای آسیب دیده شوند.

کراتین احیا بیشتر جنبه درمانی دارد و اگر مایل هستید که موهایتان صاف و درخشان نیز شود میتوانید از کراتین صافی استفاده کنید اما اثر درمانی کراتین صافی به اندازه کراتین احیا نمی­باشد. اما در صورتی که مایلید موهایتان خیلی صاف نشود و حالت مجعد موهایتان حفظ شود کراتین احیا گزینه مناسبی برای این کار است.

 

چه زمانی برای انجام کراتین احیا مناسب است؟

هنگامی که موهایتان در اثر رنگ و مش های مداومی که استفاده کرده­اید حالت وز، خشک و کدر به خود گرفته است یعنی زمان آن رسیده است که با یک کراتین احیا به موهای آسیب دیده خود جانی دوباره ببخشید.

تفاوت چندانی ندارد که میخواهید احیا مو را قبل یا بعد از رنگ زدن و استفاده از دیگر مواد شیمیایی استفاده کنید و هر دو حالت امکان پذیر است. البته این موضوع میتواند به میزان آسیب دیدگی ساختار موهایتان وابسته باشد.

در مواردی که موها آسیب دیده است با روش احیا مو میتوان تا حد زیادی سلامت مو را بازگرداند اما زمانی که به اصطلاح مو مرده یعنی موها آنقدر دچار سوختگی شده که ساختار مو به راحتی خرد می­شود در این حالت کراتین احیا بر روی مو جواب نمی­دهد.

بنابراین بهتر است اجرای کراتین احیا را به زمانی که مو دچار آسیب جدی شده موکول نکنیم تا بتوانیم از مزایای این روش مراقبتی برای موهایمان بیشتر بهره مند شویم.

آیا بعد و قبل کراتین احیا میتوان موها را رنگ کرد؟

بعد یا قبل از کراتین احیا میتوان از رنگ برای موها استفاده کرد. اما در صورتی که موها آسیب دیده باشند بهتر است این کار را به بعد از کراتین احیا موکول کرد تا موها قبل از رنگ زدن کمی تقویت شوند.

اما چنانچه موها سالم هستند پیش از کراتینه احیا میتوان موها را رنگ کرد فقط چون کراتین احیا کمی موجب روشن تر شدن رنگ موها میشود بهتر است رنگ را یک درجه تیره تر انتخاب کنید تا با کراتین احیا به رنگ مدنظرتان برسد.

بنابر آنچه که گفته شد میتوان نتیجه گرفت برای پیشگیری از آسیب بیشتر به موها بهتر است استفاده از رنگ، مش و دیگر مواد شیمیایی را به بعد از احیا مو موکول کنیم و زمانی که سلامت مو تا حد زیادی توسط احیا مو به دست آمد مجددا اقدام به استفاده از رنگ مو نماییم.

از طرفی کراتین احیا بیشتر برای سوختگی موها در اثر مواد شیمیایی (نه حرارت) اثرگذار خواهد بود. جهت تشخیص بهترین روش برای درمان موهای آسیب دیده و پیشگیری از آسیب دیدگی موها به مرکز ما اعتماد کنید.

کراتین احیا تا چه مدت دوام دارد؟

دوام اثر احیاکنندگی موها که توسط کراتینه احیا به دست می­ آید دائمی است یعنی آسیب و سوختگی موها با کراتین احیا رفع می­شود الیته تا زمانی که مجددا با مواد شیمیایی به آن آسیب وارد نکنید. دوام خاصیت صاف کنندگی کراتین به طور متوسط بین 4 تا 6 ماه می­باشد.

میزان دوام کراتین مو بستگی به میزان مراقبت مو توسط فرد دارد. افراد با  عدم استفاده از شامپوهای نرم کننده مخصوص و قرار گیری در محیط های نامناسب، مدت زمان دوام کراتین احیا را کاهش می­دهند و باعث کمرنگ شدن دوام و اثرات کراتینه خواهند شد و بالعکس زمانی که از شامپوها و ماسک های مخصوص استفاده شود و استفاده از رنگ و یا مش محدود گردد دوام کراتینه احیا تا حدود 6 ماه افزایش خواهد یافت.

 

آیا مراقبت های خاصی پس از کراتینه احیا لازم است؟

بیشتر مراقیت های پس از کراتین احیا مربوط به حفظ اثر کراتین احیا در اثر شستشوهای مکرر است. در پاره ای از روش های احیای مو با کراتین به شما توصیه می­شود که برای مدتی موهای خود را شستشو ندهید. اما در مواردی که مقدار فرمالدئید موجود در فرمولاسیون کراتین احیا بالا می­باشد امکان شستشوی موها بلافاصله پس از کراتین احیا امکان پذیر است.

از طرفی زمانی که فرمالدئید موجود در محلول برای کراتینه احیا کم باشد اثر موقت و کمتری برای صافی موهای شما خواهد داشت زیرا این محلول ها تنها با یک لایه نازک موهای شما را پوشش می­دهند. به هر حال برای رسیدن به نتیجه چشمگیرتر و طولانی مدت ناچار به فرمول های با فرمالدئید بالا هستید اما اگر میخواهید مقداری از فری موهای شما حفظ شود میتوانید فرمولاسیون­های بدون فرمالدئید یا با دوز پایین را انتخاب کنید.

آرایشگران مجرب و متخصص کراتین مقدم مسئولیت خود را در قبال مشتریان تنها به زمان احیا کردن موها محدود نمی­کنند و با توصیه های اصولی و مفید خود تا زمان رسیدن به بهترین نتیجه در کنار شما خواهند بود.

 

آیا کراتین احیا موجب ریزش مو می شود؟

از طرفی برخی افراد اذعان دارند که کراتین کردن مو موجب ریزش و نازکی مو می­گردد در حالیکه این موضوع باز هم به کیفیت و مواد کراتین مو وابسته است حتی در دستور العمل شرکت های سازنده استفاده از کراتین از ریشه مو قید شده که افراد به جهت احتیاط یکی دو سانتی متر بالاتر از ریشه را برای شروع کراتین مو در نظر می­گیرند که آسیبی به ریشه مو وارد نشود.

از طرفی محصولات کراتین حاوی ترکیبی که موجب اثرات منفی و یا ریزش مو شود، نیستند و تنها ماده مضر آنها فرمالدئید می­باشد. به علاوه با کراتینی که دارند اثر تقویتی و ترمیمی بر روی مو نیز خواهند داشت. از آنجایی که کراتین کردن مو باندهای گوگردی و ساختار مو را دستخوش تغییر نمی­کند آسیبی نیز به ساختار مو وارد نمی ­شود.

 

کراتین احیا موجب آلرژی می­ شود؟

کراتین احیا مانند هر ماده شیمیایی دیگری میتواند موجب بروز علائم آلرژیک تنها در برخی افراد شود. علائم معمول آلرژی دانه های قرمز و خارش است که در برخی افراد بروز می­کند.

بنابراین به ندرت برخی از افرادی که  مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس هستند ممکن است نسبت به ترکیبات کراتین واکنش نشان دهند و این افراد باید قبل از اقدام به انجام کراتینه احیا با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنند.

آیا می توان موها را بدون صاف کردن فقط احیا کرد؟

باید گفت که با کراتین احیا به طور طبیعی موها نیز صاف خواهند شد. در صورتی که هدف از کراتینه کردن موهایتان تنها احیای موهاست میتوانند با استفاده از محصولات کراتین با دوز پایین فرمالدئید و با ترفندهایی که توسط آرایشگران ماهر انجام می­گیرد، حالت مجعد موها بیشتر حفظ گردد. مشاوران ما قبل از اقدام به کراتینه کردن موها، مشاوره و توصیه های متناسب با موهای شما ارائه می ­دهد.

هزینه کراتین احیا مو چقدر است؟

هزینه کراتین دقیقا مشخص نیست چون هزینه کراتین احیا با توجه به حجم و بلندی مو و میزان آسیب دیدگی و تعداد جلسات مورد نیاز تعیین می­شود. به همین دلیل نمیتوان قیمت مشخصی برای آن تعیین کرد.