مجله آموزشی

0 تا 100 کراتینه مو

0 تا 100 کراتینه مو

اگر اطلاعات کمی درباره‌ی زیبایی و جراحی‌های مربوط به آن داشته باشید، به طور پیش فرض می‌فهمید که در سر تا سر دنیا داشتن المان‌ها و پارامترهای زیبایی از جمله زیبایی سر و صورت و به خصوص مو، جز پر درآمد‌ترین شغل‌های جهان محسوب می‌شود. این شغل در ایران به صورت کاملا صعودی در حال پیشرفت می‌باشد. کراتینه مو از فرآیندهایی است که در سال‌های اخیر به طور چشم‌گیری مورد استقبال افراد مختلف در ایران و جهان قرار گرفته است. البته که این روش به عنوان یک روش ترمیمی – زیبایی شناخته شده است.

فهرست مطلب:

امتیاز به این مقاله

0 تا 100 کراتینه مو، اگر اطلاعات کمی درباره‌ی زیبایی و جراحی‌های مربوط به آن داشته باشید، به طور پیش فرض می‌فهمید که در سر تا سر دنیا داشتن المان‌ها و پارامترهای زیبایی از جمله زیبایی سر و صورت و به خصوص مو، جز پر درآمد‌ترین شغل‌های جهان محسوب می‌شود. این شغل در ایران به صورت کاملا صعودی در حال پیشرفت می‌باشد. کراتینه مو از فرآیندهایی است که در سال‌های اخیر به طور چشم‌گیری مورد استقبال افراد مختلف در ایران و جهان قرار گرفته است. البته که این روش به عنوان یک روش ترمیمی – زیبایی شناخته شده است.

همان طور که می‌دانید، کراتینه مو هم مانند هر روش شیمیایی دیگری ( از جمله رنگ کردن مو – بوتاکس – پروتز و … )، معایبی دارد. کراتین در اصل، پروتئین سازنده‌ی مو، ناخن و پوست بدن انسان می‌باشد. در لغت کراتین مو به معنای نرم کردن فولیکول‌های موی برای به دست آوردن موی نرم و لخت با قابلیت حالت دهی مناسب است، این موضوع سبب ترمیم و زیبا شدن ساختار داخلی کوتیکول مو نیز خواهد شد. اغلب افراد کراتینه کردن مو را معروف به صاف کردن مو به روش برزیلی می‌دانند. بیشتر متخصصین و مشتری‌ها، زمانی که تصاویر و تاثیر قبل و بعد از عمل کراتینه کردن مو را تماشا می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم تمامی اطلاعات مربوط به کراتینه کردن مو را برای شما توضیح دهیم و با اطلاعات کامل کراتینه کردن مو از جمله به مزایا – معایب – ویژگی‌ها – مشخصات آن – قیمت – برندها و …  بحث کنیم.

کراتینه مو؟!

0 تا 100 کراتینه مو، اگر بخواهیم تعریفی از کراتینه کردن مو  برای شما بازگو کنیم، در اصل، این روش یک پلی پپتید است که کراتینه کردن مو می‌باشد. این روش که معمولا روشی نیمه دائمی محسوب می‌شود، برای صاف کردن مو است. معمولا موها به طور موقت با مخلوط مایع کراتین مو کاور داده می‌شوند.

مدت زمانی که معمولا طول می‌کشد تا یک آرایشگر در محل کار کراتینه مو انجام دهد، حدود 90 دقیقه یا بیشتر است و تأثیر آن با توجه به برند کراتینه مو و قیمت کراتینه مو تقریباً از 3 ماه تا 6 ماه متغیر است. پس زمانی که این ماده، در معرض مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد، در سلول‌های پوست سر و بدن و مو کم خواهد شد و اثر آن به مرور کم‌تر خواهد شد، پس از این مدت موها به صورت وز و زبر در می‌آید. معمولا اشخاصی که موهای وز و فرفری دارند، از کراتین مو برای موهای خود استفاده می‌کنند.

چه موقع از کراتین مو استفاده کنیم؟

وقتی از کراتینه مو یا کراتین مو استفاده می‌کنند، برای از بین بردن و وز بودن موها، درخشان و شفاف سازی موهای خشک و کدر استفاده می‌شود. روش کراتینه برای رفع آسیب‌ دیدگی موهای مجعد، فرفری و وز انجام می‌شود، در نتیجه موها نرم و لخت خواهد شد. در چند سال اخیرش، از این روش برای بهبود موهای دمیج شده و زبر استفاده‌ی بیشتری شده است. کراتینی که نیاز است

به صورت مصنوعی و با کمک مواد شیمیایی ساخته می‌شود تا بتواند برای بهبود وضعیت مو به کار گرفته می‌شود، ولی همان گونه که می‌دانید، این روش به صورت کوتاه مدت است و دائمی نمی‌باشد و پس از گذشت زمان، مو شفافیت، زیبایی، لختی و صافی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه، پس از مدتی نیاز به تکرار این روش و فرآیند خواهید بود.

در کراتینه کردن مو، پروتئینی که تارهای مو را کاور می‌دهد، باعث صاف شدن موها و نرم شدن آن می‌شود.  بر خلاف تصور که فکر می‌کنند، استفاده از کراتینه مو صرفا برای افرادی که موی وز و یا فر دارند نمی‌باشد. بیشتر افراد با داشتن انواع مو، حتی کسانی که رنگ شده، معمولی و یا حالت دار دارند می‌توانند با استفاده از این روش، موهای خودشان را به موهایی صاف و نرم و لخت تبدیل کنند.

0 تا 100 کراتینه مو

کراتین را همان گونه که در بدن انسان یافت می‌شود، در بدن حیوانات نیز وجود دارد و این کراتینی که در حیوانات به عنوان پروتئین وجود دارد، می‌تواند در پشم و مو – پر – شاخ و یا حتی سم حیوانات مشاهده کرد. بعضی از کراتین‌ها در بدن وظیفه‌ی فعالیت‌های حیاتی سلولی را دارند  از این قبیل وظایف می‌توان به تولید پروتئین و رشد سلول‌ها اشاره کرد. کراتین و پروتئینی که در موهای فر، مجعد و وز وجود دارد به مراتب کمتر است از موهای معمولی، لذا وظیفه‌ی کراتینی که در موی انسان وجود دارد، وظیفه‌ی درخشان سازی، زیبایی، لخت و قوی کردن موی انسان را دارد.

روشهای کاربردی درمان

کراتینه مو را روشی کاربردی برای درمان، ترمیم، زیبایی، نرمی و لخت شدن مو تصور می‌کنند. این نکته حائز اهمیت می‌باشد که بدانید، درمانی که از روش کراتینه مو استفاده می‌کنید فقط برای مدت چند ماه باقی و ثابت می‌ماند و همان طور که در ابتدا بیان شد، این روش  شامل خطرات و آسیب‌هایی جدی برای سلامتی می‌شود. اخیرا تعدا زیادی از مردم برای از بین‌ بردن فر بودن و وز بودن موهای خود، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند از جمله: صافی دائم ( که می‌توان از روش ریباندینگ نام برد ) و یا روش صافی نیمه دائم ( مانند روش بوتاکس مو ) استفاده می‌کنند.

به طور کلی اگر از برخورد گرما به موی خود جلوگیری کنید، مرکبات بسیار صرف کنید، از ماسک‌های خانگی استفاده کنید، به موهای خود عطر بزنید، از روغن‌های ضروری استفاده کنید، به موهای خود تخم مرغ بزنید، از روغن گیاهی استفاده کنید و موهای خود را به صورت منظم کوتاه کنید می‌توانید از آسیب دیدن موهای خود جلوگیری کنید.

در سالن‌های آرایش و زیبایی، از روش‌ها و متدهایی استفاده می‌شود که می‌توانید زیبایی را برای موهای خود فراهم کنید. همان طور که در این مقاله بحث شد کراتینه مو که منجر به صاف، احیا، ترمیم، و شفافی مو می‌گردد. یکی از بهترین‌روش‌ها محسوب می‌شود. هیچ کس خواهان داشتن موی ژولیده و بهم ریخته نمی‌باشد. لذا با یادگیری فرآیند کراتینه کردن مو، شناخت برند کراتینه مو، قیمت و خرید کراتینه مو و غیره می‌توانید بهترین ویژگی‌ها را برای موی خود بدست آورید.

 

یار دیرین سرطان کیست؟! ( فرمالدهید )

فرمالدهید ( Formaldehyde )، این ماده را معمولا با نام‌های دیگری مثل متانال که نام سیستماتیک این ترکیب شیمیایی است می‌شناسند. البته نام‌های دیگری مانند متیل آلدهید – متیلن گلیکول – یا متیلن اکسید نیز بیان می‌شود. معمولا فرمالدهید در دمای 25 درجه سانتی گراد به صورت گاز می‌باشد. ولی به طریق محلول به عنوان ماده ضدعفونی کننده استفاده می‌شود و گاهی نیز برای محافظت سیستم بیولوژیکی نیز استفاده می‌شود. فرمالین، محلولی می‌باشد که دارای 37 درصد فرمالدهید است. به صورت تکنیکال، فرمالین‌ها دارای ترکیباتی مانند متانول هستند.

بعضی از مواد فرمالدهید ندارند اما در عوض حاوی موادی هستند که وقتی در معرض حرارت قرار می‌گیرند، منجر به آزادی فرمالدهید می‌گردد. البته توجه کنید داشتن بیش از حد این محصولات که حاوی فرمالدهید هستند، خطر ساز می‌باشد. از نگاهی دیگر، برای کراتینه کردن مو، چون که معمولا موها تحت حرارت زیادی قرار می‌گیرند و موهای سالم نیز در معرض چنین حرارتی دچار آسیب می‌شوند، از سوی دیگر، برخی از افراد دچار ریزش مو خواهند ‌شد و تعداد این افراد نیز کم نمی‌باشد.

 

مراقبت‌ های قبل از کراتینه مو

برای انجام هر نوع عملی، نیاز به فراهم کردن یک سری مقدمات برای آن عمل نیاز است. موضوع کراتینه مو نیز از این قاعده مستثنی نیست. مورد مهمی که شما حتما باید در نظر بگیرید، این است که حتما از مناسب بودن و تداخل نداشتن موهای خود برای استفاده از کراتینه مو، مطمئن شوید. در نظر داشته باشید که شرط و لازمه‌ی اول برای کراتینه کردن موی شما، داشتن مویی وز، مجعد و یا فر است. البته این روش و فرآیند برای موهای نرم، صاف و لخت معمولا پیشنهاد نمی‌شود و در صورت استفاده، دیده شده است که صدمات جدی به پوست سر و موی شما وارد می‌شود و این روند باعث خطرات جدی برای سلامتی شما را به همراه دارد.

به صورت تکنیکال می‌توان گفت، یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از عمل کراتینه مو، پیدا کردن همکار – آرایشگر – متخصص قابل اعتماد و حرفه‌ای می‌باشد. در نظر داشته باشید که برای هر مویی، با توجه به بافت مو، جنس مو یا ضخامت یا نازکی آن و عوامل دیگر، فرمول و نوع تهیه مواد کراتینه مو فرق می‌کند. پس حتما از محلی که می‌خواهید به آن جا روید و شخصی که قرار است به شما کمک کند، تا فرآیند خوبی داشته باشید، اطلاعات کافی را به دست آورید تا بتوانید به آسودگی اطمینان کنید.

مراحل کراتینه مو

به صورت رایج، فرآیند و روش کراتینه مو حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد. توجه داشته باشید که مراقبت‌های قبل و بعد از کراتینه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چون این فرآیند یک واکنش شیمیایی محسوب می‌شود، اقدامات لازم را برای عوارضی که برای شما دارد مد نظر قرار دهید. فرآیند ترمیمی و زیبایی کراتینه مو، معمولا زمان زیادی را نیاز دارد. به صورت کلی فرآیند کراتینه مو در بیشتر آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی به صورت زیر انجام می‌گیرد.

 • در ابتدا موها را با شامپوی مورد نظر و مشخص به آرامی می‌شویند.
 • معمولا آرایشگرها و متخصصان این عمل، از نرم کننده استفاده نمی‌کنند.
 • در مرحله‌ی بعد، مواد کراتینه را بر روی موی سر مالش می‌دهند.
 • در این مرحله طبق نظر متخصص و آرایشگر شما حدود 20 الی 50 دقیقه منتظر می‌مانید تا مواد کراتینه کاملا اثر خود را بگذارند و به اصطلاح درون بافت و جنس موی شما نفوذ کند.
 • پس از گذشت این مدت زمان، به آرامی سر را می‌شویند و کاملا خشک می‌کنند.

مراقبت‌ های بعد از کراتینه مو

همان گونه که بیان شد، این فرآیند به دلیل داشتن خصلت و ماهیت شیمیایی که دارد، نیاز به  محافظت و مراقبت‌های قبل و بعد از آن را دارد. معمولا آرایشگرهای حرفه‌ای و متخصص در این رشته، با توجه به خصلت و ویژگی‌هایی که موی شما دارد، شامپوهای ویژه‌ای برای شما معرفی می‌کنند که بعد از فرآیند کراتینه مو نیاز به شستن با آن است.

در نظر داشته باشید که حتی پس از استفاده از این شامپوهای مخصوص، نمی‌توانید تا حدود 48 ساعت به شست و شوی موی خود یا بستن آن بپردازید ( خانم‌ها معمولا برای بستن مو به مشکل برخورد می‌کنند چون معمولا حجم مو نسبتا زیاد است ). در داخل حمام، بهتر است که  از ماسک‌های کراتینه استفاده کنید. ماسک موی بعد از حمام و روغن آرگان هر دو جز محافظت‌ها و مراقبت‌های بعد از حمام است.

مزیت های کراتینه مو

اگر از کسانی که از این روش برای صاف و زیبایی موی خود استفاده کرده‌اند، پرس و جو کنید. متوجه می‌شوید که نتیجه‌ی کراتینه کردن مو به جنس و بافت موی هر شخص وابستگی مستقیم دارد و یا اینکه میزان ضخامت یا نازکی موی شما چگونه باشد. هر روش کراتینه کردن مو با توجه به قیمت، برند و موارد دیگر، مزایا و ویژگی‌های خودش را دارد که به طور کلی از مزایای این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • صاف و لخت کردن موها.
 • رفع و ترمیم آسیب و خشکی موها.
 • احیا و ترمیم کوتیکول موها.
 • رفع ساختاری و مولکولی موها.
 • پر کردن جاهای خالی و نازک هر تار مو با پروتئین.
 • کراتینه کردن مو کمک می‌کند تا موها صاف و ضخیم نشان داده شود.
 • موها را براق و درخشان نشان می‌دهد.
 • احتیاجی به مواد دیگر برای حالت‌ دادن مو نیست و به راحتی می‌توانید موهای خود را مدیریت کنید و حالت مورد نظر را داشته باشید.

خطرات کراتینه مو!

همان طور که می‌دانید، کراتینه کردن مو، مهم‌ترین روش برزیلی برای صاف و لخت کردن موها به شمار می‌آید. کراتینه کردن مو با اینکه جز بهترین روش‌های صاف، لخت کردن و زیبایی مو می‌باشد، اما می‌تواند صدمات و خطرات جدی به موی شما وارد کند و حتی سلامتی بدن شما را به خطر می‌اندازد. به صورت عملی، از این روش معمولا در آرایشگاه‌ها استفاده می‌شود و محلول کراتینه مو و نوعی مایع نگهدارنده را به وسیله اتوی مو، به مو تزریق می‌کنند.

مواد کراتینه مو دارای مقدار زیادی فرمالدهید است. ( توجه کنید که  محصولات کراتین مو ممنوع نیست اما هشدار‌ها و دستورات لازم آن در زمینه‌ی استفاده از آن به مردم داده می‌شود ). فرمالدهید موجود در محصولات کراتین مو نه تنها برای فرد استفاده کننده که برای آرایشگران و تمام افراد حاضر در آرایشگاه‌ها مضر است. علاوه بر خطرات شیمیایی آن، از طرف دیگر هزینه و خرید کراتینه مو نیز بالا می‌باشد و البته راه‌های مناسب‌تر و کم خطرتری برای ترمیم، احیا و بهبود ظاهر موهای شما وجود دارند.

فرمالدهید موجود در برخی از مواد کراتینه مو می‌تواند سرطان‌زا ‌باشد. این موضوع برای آرایشگران و متخصصانی که به طور همیشگی و مدام در معرض مستقیم این مواد قرار می‌گیرند، بسیار خطرناک است. زمانی که از فرمالدهید استفاده می‌کنید، پس از استشمام بوی آن، منجر به سوزش گلو، سرفه، خارش چشم و حتی خونریزی از بینی می‌شود. فرمالدهید به جز افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری ALS ، بیماری‌های مزمن، آسیب به سیستم عصبی مرکزی – سردرد – خود درگیری و افسردگی – تغییرات خلقی – کم  خوابی – حساسیت – اختلال حافظه و تعادل را نیز به همراه دارد.

همان گونه که بیان شد، کراتینه کردن مو، به دلیل داشتن فرمالدهید بسیار پر خطر محسوب می‌شود. حال در ادامه به مهم‌ترین این خطرات و عوارض اشاره کرده‌ایم.

مبتلا شدن به بیماری سرطان

این روش برزیلی، احتمال مبتلا شدن به بیماری سرطان را بسیار بالا می‌برد. فرمالدهید، یک ماده سرطان‌زا است که به طور معمول در اغلب محصولات کراتینه‌ی مو یافت خواهد شود. جالب است بدانید که نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدهید است. البته که بیشتر سالن‌های زیبایی از ماسک‌های مو برای پاک کردن فرمالدهید استفاده می‌کنند

ریزش مو

از دیگر عوارض کراتینه کردن مو، می‌توان به ریزش مو اشاره کرد. گاهی پس از اولین شستشو با اینکه از مراقبت‌های بعد از کراتینه استفاده شده است، از ریشه شروع به ریزش می‌کنند. گاهی حتی غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه کردن مو می‌انجامد.

تخریب ساختمان مو

گاهی ممکن است بعد از کراتینه کردن، موها براق و درخشنده ‌شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 2 تا 3 هفته پس از کراتینه کردن مو، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده خواهند شد. ولی فرم فر یا وز و مجعدی مو تغییر کرده و صاف شده است.

واکنش‌ های حساسیتی

کراتینه کردن مو،  با نمایان شدن واکنش‌های آلرژیک در بیشتر اقایان و خانم‌ها همراه بوده است. این علائم شامل خارش و دانه‌های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می‌شوند. باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی و حساسیت دارید، در انتخاب  برند کراتینه مو و مواد کراتینه مو حتما تحقیق و تامل کنید.

نکته اول: حساسیت ماده به پوست سر

ماده‌ای که به هیچ عنوان نباید به صورت مستقیم بر روی سر شما قرار گیرد، فرمالدهید می‌باشد. این موضوع به قدری تاکید می‌شود که، نفس کشیدن و استشمام در هوایی که حاوی مواد صاف‌کننده‌ی و زیبایی مو هستند، باید خودداری گردد. بانوانی که باردار هستند و یا واکنش‌های شدید حساسیت و آلرژیک به بدن خود دارند، حتما باید از کراتینه مو که دارای مواد فرمالدهید و فرمالین است، حتما صرف نظر کنید.

نکته دوم: ضرر های وارده از گاز و بوی ماده به اطراف

 در تمامی مراحل سعی کنید از ماسک‌های فیلتردار برای خود و اطرافیان در زمان کراتینه کردن موها استفاده نمایید. این کار برای سلامتی خود شما و اطرافیان شما مفید و ضروری است.

بهترین روش کراتینه مو

در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی از کراتینه کردن مو به منظور بهبود وضعیت و افزایش استحکام مو و همچنین درخشندگی مو از کراتین استفاده می‌شود. یک سری روش‌ها و مواد طبیعی برای کراتینه مو وجود دارند که پیشنهاد می‌شود. اگر به فکر زیبا، یکدستی، لخت و براق شدن موهای خود هستید از کراتینه کردن مو به روش طبیعی استفاده کنید. بهتر است بدانید که، بیشتر این روش‌های کراتینه کردن مو که در سالن‌های زیبایی انجام می‌شود را می‌توانید در خانه‌ی خود به صورت کاملا طبیعی همراه با یک همکار یا متخصص انجام دهید.

با اینکه استفاده کراتینه در خانه به خوبی کراتینه کردن مو در سالن‌های زیبایی نباشد. اما خطرات کراتین صنعتی به مراتب بیشتر است. کراتینه کردن مو، مانند هر روش شیمیایی ترمیمی – زیبایی دیگر، دارای روش‌های متعددی برای انجام آن دارد. در حدود 75 درصد روش‌های کراتینه مو، زمان قرنطینه مو بعد از فرآیند نیاز است اما در 25 درصد دیگر ( که معمولا روش‌های مدرن‌تری هستند ) از مواد کراتینه مو، مدت زمان قرنطینه حذف می‌شود که این مدل‌ها به کراتینه بدون قرنطینه معروف هستند. در اینجا به بیشتر روش‌های موجود اشاره‌ای شده است تا شما بتوانید بهترین روش را برای خود انتخاب کنید که این دو روش شامل موارد زیر می‌گردد.

کراتینه برزیلی:

از روش، برای از بین بردن وز بودن و مجعد بودن مو، صاف و لخت سازی مو، درخشندگی و هایلایت کردن مو استفاده می‌گردد. و به طور ویژه برای کسانی که موهای فر دارند توصیه می‌شود و دلیل آن نیز حساسیت موها به رطوبت است.. علاوه بر این موارد، حجم موها را نیز ثابت نگه می‌دارد.

به طور خلاصه مراحل این روش معروف برزیلی به این صورت می‌باشد که در ابتدا آرایشگر و یا فرد متخصص، مواد کراتینه مو را به صورت کامل بر تمامی موها می‌زنند، سپس با یک برس ( که بهتر است برس از نوع گرد و فلزی باشد ) و سشوار موها را شروع به خشک کردن می‌کنند. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا که آرایشگر شما حتما باید به وسیله‌ی اتوی موی حرفه ای، شروع به صاف کردن و لخت سازی موی شما کند. اتو کردن مو صرفا به حجم موهای شما بستگی دارد. مدت زمان این فرآیند بین 60 دقیقه تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

پس از اینکه فرآیند کراتینه مو به روش برزیلی تکمیل شد، مینیمم 3 ماه تا ماکزیمم 6 ماه، موهای شما با توجه به جنس و کیفیت مو، برند کراتینه مو و قیمت کراتینه مو حالت صافی و لختی خود را از دست نمی‌دهد. یکی از نکاتی که باید در این روش رعایت گردد، استفاده از روغن‌های با کیفیت، ضروری و مفید است تا بتواند مو را به خوبی تغذیه کند. روش کارکرد مواد کراتینه مو به روش برزیلی به این صورت است که، یک لایه از پروتئین، روی موها را کاور می‌کند و باعث صافی، لختی و نرمی آن می‌گردد. از ویژگی‌های مثبت این روش برزیلی، قابلیت شست و شو مو در همان روز می‌باشد و مهم‌تر از آن، این که در این روش معمولا فرمالدهید یافت نمی‌شود.

کراتینه مو احیایی:

این فرآیند مانند برزیلی، وز و فر بودن موها را از بین می‌برد. و حالت کلی مو . نوع آن را ثابت نگه می‌دارد، برای کسانی مناسب است، که دوست دارند موهای خود را بدون استفاده از مواد فر کننده استفاده کنند یا نمی‌توانند حالت مورد نظر و حالتی که علاقه دارند را درست کنند. از این روش برای کسانی که موی مجعد دارند بسیار مناسب است و فرمالدهید آزاد نمی‌کند که می‌توان به عنوان مهم‌ترین ویژگی آن نام برد.

آرایشگر و یا متخصصی که فرآیند کراتینه مو را به روش احیایی انجام می‌دهد، در ابتدا با استفاده از مواد کراتینه مو، موهای شما را از ریشه مو تا نوک آن را درخشان می‌کند و جلا می‌دهد. پس از این مرحله، آرایشگر با استفاده از سشوار با یک اتوی موی حرفه‌ای از جنس سرامیک و با کیفیت، موها را صاف و لخت می‌کند. تفاوت این روش با روش قبلی این است که ماندگاری در کمترین حالت آن حدود 2 ماه است.

مواد کراتینه مو

حال اگر قصد خرید کراتینه مو را دارید، وقتی به فروشگاه‌ها و یا داروخانه‌ها مراجعه می‌کنید، معمولا فروشنده 3 ماده ( بطری ) در اختیار شما می‌گذارد.

بطری اول: شامپوی قبل از کراتین که ماده‌ای قلیایی است. پس به دلیل ماهیت بازی آن، فولیکول‌های مو را باز می‌کند.

بطری دوم: این بطری حاوی مواد اصلی کراتین می‌باشد.

بطری سوم: شامپوی بعد از کراتین که ماده‌ای اسیدی است و به دلیل ماهیت اسیدی آن، به بسته شدن کوتیکول‌های موهای شما کمک می‌کند. بهتر است که این شامپو را از 3 تا 5 روز پس از عمل کراتینه مو در حمام به موهای خود بزنید تا فرآیند لختی و صافی موی شما بهتر انجام گردد.

بهترین برند کراتینه مو

متاسفانه به دلیل رقابت سنگینی که بین برندهای مختلف کراتینه مو به وجود آمده است، در حال حاضر، از بیشتر این برندها، نمونه تقلبی و فیک زیادی وارد بازار شده است. لذا خرید از مراجع معتبر و مارک‌های شناخته شده بسیار ضروری است. انواع مواد کراتینه مو و برند کراتینه مو در فروشگاه کراتین مقدم به فروش می‌رسد. مارک کراتینه مو با توجه به عوامل مختلف می‌تواند بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد.

تعداد برندهای موجود در بازار بسیار زیاد است. عواملی مانند زمان رنگ کردن مو، مش داشتن یا نداشتن مو و یا حتی رنگ و مش قبل و بعد از کراتینه از مواردی هستند که تاثیر بسزایی در فرآیند کراتینه مو دارند. توجه کنید که بعد از رنگ کردن و یا دکلره کردن موها، یک فاصله‌ی 10 روزه باید به موهای خود استراحت دهید. پس از این مدت زمان، می‌توانید  موهای خود را را کراتینه کنید. فاصله‌ی زمانی بعدی، 15 روز پس از پایان کراتینه کردن مو است که در این مدت زمان به هیچ عنوان نباید به رنگ کردن و دکلره کردن آن اقدام کنید.

به صورت تکنیکال، به اکثر بانوان پیشنهاد می‌شود که برای این که فرآیند کراتینه کردن موی آن‌ها راحت باشد و بهترین نتیجه را دریافت کنند، باید موهای آن‌ها قبل از عمل کراتینه کردن، به صورت خیلی تیره و یا خیلی روشن باشد. حال که با فواصل زمانی کراتینه کردن مو آشنا شدید، به سراغ خرید کراتینه مو با بهترین برند کراتینه مو می‌پردازیم که توجه به 2 نکته اساسی بسیار مهم است.

نکته اول برند های کراتین مو

اولین نکته‌ای که در خرید کراتینه مو باید توجه کنید، میزان فرمالدهید در آن است. چون فرمالین یک گاز محلول در آب و بسیار فرار می‌باشد، به سرعت در هوا پخش می‌شود. در نتیجه با سرعت بالایی جذب سیستم دستگاه تنفسی و خون می‌شود. پس اگر مقدار فرمالین زیاد باشد به دستگاه تنفسی آسیب وارد می‌کند.

نکته دوم برند های کراتین مو

دومین نکته‌ای که باید بدانید این است که، برخی از کراتین‌ها فقط مخصوص احیا و ترمیم مو هستند پس اگر در هنگام خرید توجه نکنید پس از استفاده از این محصول، می‌بینید که موهای شما فقط ترمیم شده است و صافی و لختی در آن مشاهده نمی‌شود.  برخی دیگر از این محصولات، فقط مخصوص صاف کردن و زیبایی مو می‌باشند و به ترمیم و احیای مو نمی‌پردازند. معمولا اکثر برندهای موجود در بازار هم صافی و لخت بودن مو را انجام می‌دهند و هم به ترمیم، احیا و بازسازی مو منجر می‌شوند. برای اطلاع از تمامی این ویژگی‌ها، حتما بروشور داخل آن را مطالعه نمایید.

خرید کراتینه مو

با توجه به تعدد برندهای موجود در بازار و رقابتی که بین شرکت‌ها شکل گرفته است، پیدا کردن برند کراتینه مو اصل کاری دشوار محسوب می‌شود. اگر قصد خرید کراتینه مو را دارید، در ادامه برخی از برندهای خوب و با کیفیت را برای شما معرفی کرده‌ایم.

کراتین مو کادیو  ( BRASIL CACAU ) – صاف کردن موها و ترمیم کنند قوی آن.

اگر به فروشگاه روید و منحصرا به دنبال کراتینه مو برزیلی بگردید، فروشنده به شما کراتین موی کادیو را برای شما می‌آورد. قدرت صاف کنندگی این برند حدود 70 درصد و احیا کنندگی آن حدود 30 درصد می‌باشد. این محصول برا کسانی که دارای موهایی دمیج شده و با جنس و بافت خشک هستند، بسیار مناسب است. ( مخصوصا اگر ظاهر موی شما وز و مجعد و شاخه‌ای باشد ) کراتین برزیلی کادیو، می‌تواند گزینه مناسب برای شما ‌باشد. همان گونه که بیان شد، هر برند دارای دو شامپوی قبل و بعد از کراتینه اصلی می‌باشد.

برند کراتین مو کادیو به همراه 30 میل شامپو برای قبل از شامپوی اصلی و 60 میل ماسک مو بعد از کراتینه اصلی دارد. پس از استفاده از این محصول، موهای شما حالت و فرم لخت و صاف بودن منحصر به فردی از خود نشان خواهد داد. علاوه بر این، موهای شما احیا و ترمیم نیز خواهد شد. در نتیجه، کراتینه مو کادیو هم برای زیبایی و صافی موی شما مناسب است و هم برای ترمیم و احیای ریشه و بافت موی شما، پس این برند کراتینه مو یکی از بهترین کراتینه‌ها هم جهت احیا – ترمیم و هم جهت صاف و لختی مو است.

کراتین گلد سیلور ( GOLD ) ( اصل ) – صاف کردن قوی مو.

اگر موهایی خشک، وز و مجعد دارید و در عین حال ظاهری آشفته و فر دارند. اکنون می‌توانید از کراتین گلد مدل سیلور با کیفیت اصلی و صافی فوق العاده ( به اصطلاح موهایی شلاقی )  بهره‌مند شوید. شاید نکته‌ی مثبت این برند کراتینه مو، نداشتن شامپوی قبل و بعد باشد. ولی در عوض باید برای این محصول، مدت زمان قرنطینه بعد از عمل ( استراحت به مدت 3 روز و به علاوه آزاد بودن و بسته نبودن مو ) حتما رعایت شود.

برند کراتینه مو گلد سیلور برای بانوان و آقایانی که موهایی با جنس و بافت سالم دارند، ولی از فر بودن، وز بودن و مجعد بودن موهای خود در عذاب هستند، بسیار کارآمد و مفید است.  از دیگر نکات مثبت این برند، می‌توان به نوع فروش آن اشاره کرد که، هم به صورت میلی و هم به صورت بسته‌بندی و پک کامل آن به فروش می‌رسد. البته این موضوع باعث شده که خرید و فروش آن برای بیشتر آرایشگران مورد پسندتر باشد. توجه کنید در صورتی که موهای شما دمیج شده و آسیب دیده است، از برند گلد سیلور نباید استفاده کنید. زیرا درصد احیا این محصول پایین و مقدار صاف کردن آن بالا می‌باشد، در نتیجه فقط برای موهایی کاربرد دارد که از بافت و جنس موی خود اطمینان کافی را دارند.

کراتین نانو گلد ( GOLD ) ( اصل ) – ترمیم کننده قوی موها

بر خلاف برند گلد سیلور، برند کراتین نانو گلد برای خانم‌ها و آقایانی که دارای موهایی آسیب دیده و دمیج شده هستند، و حتی اگر دارای موهای وز، فر و خشکی هستند، کاربرد زیادی دارد. ویژگی مثبت این محصول مانند برند گلد سیلور، این است که این برند در میزان و حجم مورد نیاز شما، و همچنین بسته‌بندی و پک کامل ( یک لیتری ) به فروش می‌رسد. توجه کنید که، افرادی که دارای موهایی با بافت و جنس ضعیف، دمیج شده و خشک هستند، حتما باید در ابتدای کار، ترمیم و احیای موی خود را در اولویت  انجام قبل از کراتینه مو قرار دهند.

برند کراتین نانو گلد برای ترمیم، احیا، زیبایی و بازسازی موهای دمیج شده بسیار مناسب است. نکته مثبت دیگر این برند، نداشتن شامپو قبل و بعد از فرآیند کراتینه کردن مو است. ولی در عوض باید برای این محصول، مدت زمان قرنطینه بعد از عمل ( استراحت به مدت 3 روز و به علاوه آزاد بودن و بسته نبودن مو ) حتما رعایت شود. البته لازم به ذکر است شامپو قبل و بعد از کراتینه کردن مو در فروشگاه کراتین مقدم موجود است. شما به راحتی با خرید شامپوی بعد از کراتینه مو و ماسک مو به مقدار لازم, برند کراتین نانو گلد را می‌توانید تهیه کنید.

 لذا هیچ جای نگرانی برای تهیه‌ی مواد کراتینه مو وجود ندارد. زیرا در صورت وجود شامپو مخصوص قلیایی ( ماده و بطری شماره 1 ) و شامپو بعد کراتین با پی اچ اسیدی و بدون سولفات ( ماده و بطری شماره   3 ) از برندهای دیگر نیز عمل کراتینه کردن مو به راحتی قابل انجام می‌گردد.

کراتین زئون گلد پلاس – صاف و لخت کردن و احیا مخصوص انواع موها

به طور مشخص از برند کراتینه زئون گلد پلاس برای انواع موها استفاده می‌گردد. این برند برای تمامی نوع موها از جنس و بافت خشک و وز تا موهای معمولی قابل استفاده است. ویژگی خاص این محصول داشتن روغن ماکادمیا می‌باشد. علاوه بر این موضوع، درصد صاف کردن، احیا و ترمیم آن با هم برابر است.

این نوع برند کراتینه مو برای خانم‌ها و آقایانی مناسب است که، نیاز به صاف کردن، احیا، ترمیم به طور معمول دارند و نیازی به هایلایت شدن مو ندارند. همان گونه که بیان شد برند کراتین زئون گلد پلاس مناسب انواع مو با هر نوع جنسی از مو می‌باشد. اما اتو کشیدن مو در این روش نیاز به مهارت بسیار زیادی دارد چون اگر به درستی انجام نگردد، موجب اتلاف زمان و هزینه‌ی اضافی می‌گردد. پس اگر این فرآیند به درستی صورت گیرد، می‌توانید موهایی نرم، لطیف، درخشان و هایلایت به دست آورید.

این برند همانند برند کراتین نانو گلد، معمولا به صورت حجمی و به میزان مورد استفاده شما به فروش می‌رسد. از ویژگی‌های مثبت این محصول که مورد علاقه بیشتر خانم‌ها می‌باشد، می‌توان به نداشتن 3 روز استراحت برای موها برای بعد از فرآیند کراتینه مو اشاره کرد. علاوه بر این موضوع، برند کراتین زئون گلد پلاس، دارای شامپوی قبل و بعد از عمل کراتینه کردن مو نیست. اما در صورت نیاز، شما می‌توانید برای خرید کراتینه مو و محصولات مورد نیاز خود را از فروشگاه آنلاین کراتین مقدم تهیه نمایید.

کراتین ریباکر ( Rebocare ) – صاف کردن و احیای موها

کراتین ( Rebocare ) ریباکر که جز برندهای پرفروش و پرطرفدار محسوب می‌شود، برای صاف کردن، زیبایی و لخت سازی موها و حتی بازسازی، احیا و ترمیم مو بسیار مناسب است. کسانی که موهای دمیج شده دارند نیز می‌توانند برای قوی ساختن جنس و بافت موی خود از این برند استفاده نمایند. در این برند نیز، در صورتی که اتو کشیدن مو با دقت انجام شود ( که مهارت زیادی می‌خواهد. )، لذا احیا و ترمیم بهتری پس از کراتینه مو از خود نمایش می‌دهد.

ویژگی مثبت این برند این است که، برند کراتین ( Rebocare )  ریباکر تحت لیسانس کشور امریکا است که فرمول پیشرفته این برند باعث شده است که به موهای شما زیبایی، لطافت و قابلیت فرم دادن راحت دهد. دیگر نکته‌ی مثبت این برند این است که، کراتین ریباکر از نسل جدید کراتین‌ها می‌باشد و مدرن است. لذا نه نیازی به مدت زمان استراحت و قرنطینه برای مو دارد و نه نیازی به استفاده‌ی شامپو قبل و بعد از کراتینه مو را دارد. اما همان گونه که مدرن است، از قیمت بالایی نیز برخوردار است. پس ملاحظات لازم را برای این برند کراتینه مو در نظر بگیرید.

گلد لیبل (  Gold Label )

از دیگر برندهای متوسط بازار می‌توان به برند کراتینه مو گلد لیبل اشاره کرد. این برند ساخت کشور آمریکا است و دارای حجم یک لیتر ( 1000 سی سی ) می‌باشد. نرخ متوسط این برند ( حدود دو و نیم میلیون تومان ) است که احیا و ترمیم و صاف بودن و لخت سازی متوسطی دارد. از مزیت‌های این محصول می‌توان به بسته بندی با کیفیت آن اشاره کرد. در مورد معایب آن باید گفت که قیمت نسبتا بالایی دارد، خشک کردن مو نسبتا زمان دار است و دیده شده که حساسیت نیز به وجود می‌آورد. صافی این محصول و احیای آن هر دو 60 درصد است.

کراپلکس ( Keraplex )

برند کراپلکس نسبتا از برند گلد لیبل بهتر است و معروف به خاویار تراپی می‌باشد. این برند ساخت کشور برزیل است و حاوی حجم یک لیتر ( 1000 سی سی ) می‌باشد. توجه کنید که مواد کراتینه مو کراپلکس، برای موهایی قابل استفاده است که رنگ نشده باشند و از جنس ضخیمی برخوردار باشند. پس حتما اگر دارای موهای دکلره شده و رنگ شده هستید از برند کراپلکس و یا خاویار تراپی استفاده نکنید. زیرا مو از حالت و فرم اصلی خود خارج شده و جمع شدگی خواهد شد.

قیمت این محصول در بازار ( بین یک الی یک و نیم میلیون تومان ) است. جمع شدگی نوک موی دارای دکلره در هر مویی مشخص است. از مزیت‌های این برند کراتینه مو می‌توان به نداشتن قرنطینه و قیمت مناسب اشاره کرد. درباره‌ی معایب این محصول باید گفت که محدودیت سنی در استفاده دارد. فرمالین آن نسبتا زیاد است و همانطور که گفته شد با موهای دکلره ناسازگار است.

ریو ( Rio )

برند ریو مانند بیشتر برندهای دیگر دارای حجم یک لیتر ( 1000 سی سی ) است. اکثرا که روش کراتینه کردن مو را یک روش برزیلی می‌دانند، لذا بیشتر برند کراتینه مو ساخت این کشور است. برند ریو نیز این قاعده مستثنی نیست. از برند ریو بیشتر برای موهای دکلره شده و یا موهای خشک  استفاده می‌کنند. حدود قیمتی این برند نسبتا بالا است و با اینکه برای کسانی که موهای چرب دارند قابل استفاده نیز نمی‌باشد اما 3 میلیون تومان برای موهای دکلره نیز با توجه به ویژگی‌های آن زیاد است.

عملکرد مواد ریو را بر روی موهای دکلره شده به راحتی قابل مشاهده می‌باشد. ( بخاطر داشته باشید که، قبل از کراتینه اولاپلکس تراپی با دستگاه انجام شود و معمولا پیشنهاد می‌شود که برای این مواد شما هم اولاپلکس انجام دهید. ). از مزیت‌های این محصول می‌توان به قابلیت استفاده این محصول برای موهای خشک و دکلره شده نام برد. درباره‌ی معایب آن، اولین مورد قیمت بالای این محصول می‌باشد و از دیگر موارد می‌توان به داشتن فرمالدهید بالا و گاز و بوی آزار دهنده آن اشاره کرد.

آمازون ( Unico Amazonliss )

برند آمازون، این برند چون ساخت کشور آمریکا بوده است لذا جز برندهای نسبتا پرفروش دنیا محسوب می‌شود. برند کراتینه آمازون دارای حجم یک لیتر ( 1000 سی سی ) می‌باشد. قیمت کراتینه آمازون در بیشتر فروشگاه‌های تهران در  حدود یک میلیون تومان است. البته برند آمازون را با نام گلد تراپی ( تجاری ) نیز می‌شناسند. به دلیل آن که این برند، دارای درصد صاف کنندگی و احیا 70 درصد است ( برابر ). از این برند برای موهایی استفاده می‌شود که معمولا جنس موی آن‌ها فر کمتری دارد و بافت آن نیز سالم است.

به طور کلی با توجه به قیمت این برند و کیفیت آن، جز کارهای پرفروش و مورد اطمینان در بازار به شمار می‌رود. از مزیت‌های این محصول می‌توان به وجود پک‌های 100 میلی در بازار برای استفاده‌های یک نفره، احیا 70 درصد و پیشینه و قدمت زیاد آن اشاره کرد. در مورد معایب این محصول باید گفت که پمپ سر این محصول بی کیفیت است و زود خراب می‌شود. ماندگاری آن فقط 5 ماه است. موارد تقلبی بسیاری در بازار وجود دارد که خرید آن را مشکل ساز کرده است و صافی متوسطی دارد.

گلوبال ( Global )

همان طور که می‌دانید روش کراتینه مو برزیلی معروف است و برندهای متعدی دارد. برند کراتینه مو گلوبال بسیار معروف است و به صورت تکنیکال شاید رتبه‌ی اول را در بین تمامی برندهای موجود در بازار داشته باشد. مواد کراتینه مو گلوبال ساخت کشور برزیل است. شناخته شده‌ترین برند در ایران، برند گلوبال است که دارای حجم یک  لیتر ( 1000 سی سی ) می‌باشد. این برند نسبتا بوی شیر شکلات می‌دهد.

از برند کراتینه گلوبال برای اکثر موها با هر نوع جنس و بافت مو مناسب می‌باشد. این برند به دلیل قدمت و ویژگی‌های بسیاری که دارد، بین آرایشگران و متخصصان این رشته معروف است. و همیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طوری که از این برند، برای آموزش در آموزشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی نیز استفاده می‌شود. لذا به همین دلیل در بیشتر آموزشگاه‌ها برای استفاده از این برند، می‌توانند شامپوهای مرتبط با این برند، روش‌های متفاوت و متن‌های آموزشی مختلف قابل دسترس آسان است و به عنوان یک نوع مبدا از این برند استفاده می‌گردد.

قیمت مواد کراتینه گلوبال حدود 700 هزار تومان می‌باشد. پس به صورت خلاصه، برند کراتینه مو گلوبال، هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت در بهترین رده و درجه خود قرار دارد. تجربه نشان داده است که برای موهای آسیب دیده و دمیج شده کارایی بسیاری دارد.

هزینه بالا و ماندگاری کم کراتینه مو

به طور کلی هر فرآیند و عمل جراحی برای زیبایی هزینه زیادی دارد. اما در مورد کراتینه کردن مو، علاوه بر هزینه‌ی زیاد آن مدت ماندگاری کمی نیز دارد. کراتینه مو جز یکی از گران‌ترین خدمات آرایشی است که مدت عمر و ماندگاری کمی دارد. البته بهتر است بدانید که میزان بلند بودن و یا کوتاهی مو در کراتینه کردن مو تاثیری ندارد. از طرفی همان طور که گفته شد این فرآیند ماندگاری کمی دارد و به فاصله 2 تا 3 ماه نیاز به ترمیم، احیا و کراتینه دوباره مو دارد و نیازمند پرداخت دوباره هزینه خواهد داشت.

کراتینه مو مردانه

با توجه به افکار عمومی، اکثرا بر این باورند که کراتینه مو فقط مختص خانم ها می‌باشد. اما اینطور نیست و از کراتینه کردن مو برای آقایان نیز استفاده‌های بسیاری می‌شود. و در بسیاری از سالن‌ها و آرایشگاه‌های مردانه نیز این روش روی موهای آقایان، به خصوص آقایانی که موهای بلند، فر و یا مجعد دارند نیز انجام می‌شود.

در اصل روش کراتینه مو مردانه یک روش جایگزین برای روش‌های سنتی محسوب می‌شود که می‌توان به روش‌هایی از قبیل گلت کردن موها که در آرایشگاه‌های مردانه رایج بود، اشاره کرد. در این روش علاوه بر نرم شدن موها، خشکی موها بر طرف می‌گردد و اگر آسیبی به موها از قبل وارد شده است آن‌ها  را نیز ترمیم و احیا می‌کند. پس آقایان نیز می‌توانند موهای لخت، صاف، زیبا و جذابی داشته باشند. کراتینه مو مردانه نیز مانند هر کراتینه دیگری قیمت نسبتا بالایی دارد.

کراتینه مو در خانه

اگر یک تحقیق کوتاهی درباره‌ی کراتینه کردن انجام دهید، متوجه می‌شوید که این فرآیند در خانه نیز امکان پذیر است. مورد مهمی است که فرآیندی که انجام می‌دهید از هر لحاظ ایمن باشد. کراتینه مو در خانه راحتی و آسایش آن که مهم‌ترین ملاک آن است، معمولا مورد توجه قرار می‌گیرد. نکته مورد توجه این است که مواد کراتینه مو که می‌خواهید برای کراتینه کردن استفاده کنید را حتما بررسی نمایید و روش استفاده از آن‌ها را به دقت مطالعه کنید. در بعضی از مواد کراتینه و کیت‌های حاوی آن از اتان دی اُل ( ethandial )  و گلی اکسال  ( glyoxal ) استفاده می‌شود که هر دو این مواد، جز موادی هستند که سرطان‌زا می‌باشند و آن را گسترش می‌دهند.

این مواد منجر به بروز برخی مشکلات برای دستگاه تنفسی نیز می‌شود. از دیگر عیب‌های این فرآیند می‌توان به سوزش چشم، خارش پوست و غیره اشاره کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که کراتینه کردن موها در خانه به اندازه سالن‌های آرایش و زیبایی دوام و ماندگاری ندارد. پس لذا فقط مدت زمان کوتاهی عمر دارد. در ادامه به صورت مختصر تمامی مراحل کراتینه مو در خانه را ذکر کرده‌ایم.

مرحله اول کراتینه کردن مو در خانه

موهای خودتان را ابتدا با شامپوی قبل از کراتین به خوبی شسته و سپس آبکشی کنید.

مرحله دوم کراتینه کردن مو در خانه

موها را کاملا خشک نکنید. سعی کنید تا 20 درصد رطوبت در موها را باقی بگذارید.

مرحله سوم کراتینه کردن مو در خانه

موها را کاملا تقسیم بندی کنید.

مرحله چهارم کراتینه کردن مو در خانه

لایه به لایه موها را به مواد کراتین آغشته کنید. ترجیحا لایه‌های انتخابی باید نازک باشند.. توجه کنید که مواد کراتین به ریشه و پوست سر برخورد نکند.

مرحله پنجم کراتینه کردن مو در خانه

ابتدا در این مرحله باید 20 دقیقه صبر کنید. تا مواد کراتین فرآیند خود را بر روی ساقه موهای شما انجام دهد.

مرحله ششم کراتینه کردن مو در خانه

این مرحله یعنی اتوکشی اصولی مو، بسیار با اهمیت می‌باشد. در نحوه کراتینه کردن، موها را همانطور لایه به لایه در دست بگیرید. سپس کاملا با یک اتوی سرامیکی خوب و با حرارت 200 الی 210 درجه موها را به دقت و با حوصله اتوکشی نمایید. هر بار که اتوکشی را انجام می‌دهید. بخاری از موها بلند خواهد شد. این اتفاق کاملا طبیعی است. بنا به تجربه بسیاری از آرایشگران و متخصصان این رشته، اتوکشی هر لایه از موها را بهتر است تا جایی ادامه دهید که دیگر بخاری از موها بلند نشود.

مرحله هفتم کراتینه کردن مو در خانه

این مرحله با اینکه حائز اهمیت است ولی آن چنان خوشایند نیست زیرا باید به مدت 3 روز در قرنطینه بمانید. در این مدت اجازه‌ی رفتن به حمام را ندارید و موها نیز باید آزاد باشد و نباید بسته شود. البته در کراتینه‌های جدید این مسئله رفع شده است و نیازی به قرنطینه نیست. در این سه روز موها را گاهی با حرارت ملایم اتوکشی کنید. در ضمن هیچ ماده اضافی همچون سرم – تافت و … به موهای خود نزنید.

مرحله هشتم کراتینه کردن مو در خانه

بعد از 3 روز موهای خود را با شامپوی بعد از کراتین شسته و در روزهای آینده اگر از شامپوی بعد از کراتین هنوز هم باقی مانده بود، می‌توانید هر بار در حمام استفاده نمایید.

مرحله نهم کراتینه کردن مو در خانه

هر لحظه با دیدن رنگ مو می‌خواهید که موهای خودتان را رنگ کنید. اما اگر قصد خرید کردن رنگ را برای موهای خودتان دارید، بهتر است بعد از 15 روز به فروشگاه‌های مرتبط مراجعه کنید. باید حداقل تا 15 روز موها را رنگ یا دکلره نکنید. حتما از ماسک‌های کراتینه داخل حمام و شامپوی مخصوص موهای کراتین شده استفاده کنید. این کار به ثبات بالای کراتین بر روی موهای شما کمک شایانی خواهد نمود.

نکته مهم کراتینه کردن مو در خانه

داشتن یک دوست یا همکار و متخصص در کنار شما به کیفیت کراتینه کردن موها کمک زیادی خواهد کرد. به هیچ عنوان این فرآیند کاری را تنهایی انجام ندهید. زیرا کراتینه کردن موها مانند رنگ کردن موها نیست. در ضمن نیاز به تفکیک کردن دسته های مو و اتوکشی دارد که بسیار پر اهمیت می‌باشد. در قسمت‌های پشت سر شما نیز کراتینه کردن مو بسیار سخت و دشوار است. پس باید توسط فرد دیگری به دقت و با ظرافت انجام شود. البته روش کراتینه کردن مو با توجه به هر مارکی متفاوت است. پس بهتر است که در هنگام خرید کراتینه مو به دفترچه راهنما یا بروشور آن توجه کنید تا از ویژگی‌های آن مطلع شوید.

عمر مفید کراتینه مو چقدر است؟!

همان گونه که می‌دانید به صورت متوسط روش‌های کراتینه مو عمر کمی دارند. با اینکه روش های متفاوتی برای انجام آن وجود دارد. معمولا آرایشگرها و متخصصانی که در این زمینه مهارت دارند با توجه به نیاز، نوع، جنس و بافت موهای شما، مناسب‌ترین مواد کراتینه مو با بهترین برند کراتینه مو را برای شما انتخاب می‌کنند. در کمترین حالت و معمولی‌ترین نوع کراتینه کردن مو، عمر و ماندگاری مو از 2 ماه شروع می‌شود و با توجه به کیفیت و قیمت کراتینه‌ای که استفاده می‌کنید تا مدت بیشتری ماندگار است.

برخی از برندهای کراتینه مو ( که نسبتا قیمت بالایی دارند ) عمر مفید و ماندگاری بالایی دارند که از چند ماه یعنی از 3 ماه تا 6 ماه تغییری در آن مشاهده نمی‌کنید. همان گونه که در قبل توضیح داده شد، برخی از برندها صرفا برای وز و فر بودن مو استفاده می‌شوند که معمولا ماندگاری حداکثر 2 ماهه دارند. در هر حال، به این نکته توجه داشته باشید که، در فرآیند کراتینه مو، چون تمامی حجم مو با مواد کراتین پر خواهد شد. لذا پس از شست و شوی کامل و گذشت زمان چند ماهه، این نوع کراتین‌ها و پروتئین‌ها از جنس و بافت موی اصلی شما جدا می‌شود و شسته خواهد شد.

کراتینه مو در زمان قاعدگی

گاهی اوقات این سوالات بر بانوان پیش می‌آید که آیا می‌توانند در دوران ماهانه خود، به کراتینه کردن موی خود بپردازند یا خیر؟ در جواب این سوال باید گفت که به دلیل تغییر هورمون‌ها در این زمان، پوست بدن به مراتب حساس‌تر از قبل می‌باشد و چون کراتینه کردن مو، پوست سر نیز درگیر این ماجرا می‌شود. احتمال تحریک شدن پوست و دچار حساسیت و التهاب آن وجود دارد. در نتیجه توصیه می‌شود که در این ایام از کراتینه کردن مو صرف نظر کنید.

جایگزین ‌های کراتینه‌ مو

روش‌های متعددی برای جراحی، زیبا سازی مو و و صورت وجود دارد، اما احتمالا می‌توان گفت که جایگزین‌های بسیاری برای صاف، احیا، ترمیم و نرم کردن مو در عوض کراتینه کردن مو وجود دارد. اما هر یک ویژگی‌های خاص خودش را دارد که بسته به جنس و بافت مو  – ضخیم بودن یا نبودن مو – ماندگاری حالت مو و … تغییر می‌کند. از این محصولات بهداشتی می‌توان به شامپو کراتینه، ماسک‌های حاوی کراتین و موارد مختلف در بازار اشاره کرد. بهتر است از ماسک موی مناسب برای شست و شوی موهای خود استفاده کنید و بلافاصله پس از حمام کردن، از کرم مو استفاده کنید.

 کاری که کراتینه مو انجام می‌دهد، در حقیقت لخت و براق سازی مو را انجام می‌دهد. اما در مورد جایگزین‌هایی که برای کراتینه کردن مو وجود دارد، باید گفت که محصولات طبیعی اولین موردی هستند که در نظر گرفته می‌شوند. این مواد و محصولات طبیعی همان تاثیر را برای موهای شما می‌گذارند. جایگزین‌هایی که برای موهای شما وجود دارد، رطوبت کافی را برای موهای شما فراهم می‌کند. علاوه بر این مورد، جنس و بافت موی شما را براق، جلا، نرم و لخت می‌کند. از این محصولات طبیعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

روغن آفتابگردان – شی باتر ( shea butter )  – روغن زیتون – روغن نارگیل – روغن آرگان

نکته ی مهم در جایگزین های کراتین کردن مو

موهای فر و مجعد معمولا از موهای دیگر خشک‌تر هستند. در مینیمم حالت از 3 یا ماکزیمم 4 بار در هفته موهای خودتان را نشویید. بیش از حد شامپو کردن موها، می‌تواند روغن طبیعی سر را از بین ببرد.

سخن آخر

همان طور که در ابتدا بحث شد، در دنیای مدرن امروز، زیبا بودن و المان‌های آن جز 10 شغل برتر کل دنیا محسوب می‌شوند. اهمیت مو در زیبایی هر آقا و خانومی نقش بسزایی دارد. شاید یکی از نقش‌های اصلی این نوع زیبایی، ایجاد اعتماد به نفس است. دو مورد مطرح است اول داشتن موی زیبا و دوم نگهداری از آن. به غیر از ریزش مو که مشکل بیشتر بانوان محسوب می‌شود. داشتن موی فر و وز نیز مشکل اساسی ایجاد کرده است.

همان گونه که می‌دانید کراتینه مو برای مردان نیز وجود دارد و بهترین نتیجه‌ها برای آقایان نیز بدست آمده است. اگر در خانه می‌خواهید به کراتینه کردن مو بپردازید، شناخت مواد کراتینه مو از اهمیت شایانی برخوردار است. در آخر باید گفت که تمامی روش‌های گفته شده، از فرآیندهای شیمیایی منجر می‌شوند پس باید، برای حفظ سلامتی خود با روند کار کاملا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید فروشگاه
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.