مجله آموزشی

آنچه باید درباره بهترین کراتین بدانید!

مو یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است که تاثیر زیادی هم در زیبایی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد و به ویژه بانوان برای زیباتر شدن، روی موهایشان کارهای مختلفی اعم از کراتینه و … انجام می‌دهند. اما حساسیت موها، اهمیت استفاده از بهترین مواد را برای انجام کارهای مختلف روی این عضو از بدن بیشتر کرده‌ است. ما در ادامه قصد داریم همه آنچه لازم است درباره بهترین کراتین بدانید را بیان کنیم، بنابراین اگر قصد دارید موهای خود را کراتینه کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با کراتین مقدم همراه باشید.

فهرست مطلب:

امتیاز به این مقاله

مو یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است که تاثیر زیادی هم در زیبایی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد و به ویژه بانوان برای زیباتر شدن، روی موهایشان کارهای مختلفی اعم از کراتینه و … انجام می‌دهند. اما حساسیت موها، اهمیت استفاده از بهترین مواد را برای انجام کارهای مختلف روی این عضو از بدن بیشتر کرده‌ است. ما در ادامه قصد داریم همه آنچه لازم است درباره بهترین کراتین بدانید را بیان کنیم، بنابراین اگر قصد دارید موهای خود را کراتینه کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با کراتین مقدم همراه باشید.

انواع کراتین مو کدامند؟

وجود کراتین در موها به عنوان یکی از اصلی‌ترین ترکیبات آن لازم و ضروری  است، به بیانی دیگر در صورت کمبود کراتین در موها، موهای سر شادابی خود را از دست داده و همچنین وز و مجعد می‌شوند که جلوه زیبایی نخواهد داشت.

کراتینه کردن به منظور رفع این مشکلات ابداع گردید تا موها با انجام آن تقویت و تغذیه شوند.

برای شناخت بهترین کراتین، اول از هر چیزی خوب است انواع کراتین مو را بشناسید. به طور کلی دو نوع کراتین وجود دارد. این دو نوع شامل کراتینه برزیلی و کراتین نرم کننده می‌باشد.

کراتین برزیلی

موهای فرفری و مجعد شده خود را دوست ندارید؟ یکی از بهترین راهکارها برای رهایی از آن‌ها، کراتینه برزیلی می‌باشد، با استفاده از این روش شما می‌توانید وز موهای خود را به طور کامل بگیرید.

کراتین نرم کننده

کراتین نرم کننده علاوه بر صاف کردن موهای فرفری و وز شده، موجب نرمی موها نیز می‌شود. هدف اصلی از انجام کراتین نرم کننده، تقویت موها می‌باشد و می‌توان ادعا کرد که این نوع از کراتین بیشتر خاصیت درمانی دارد.

تفاوت این دو نوع کراتین در نتیجه ای است که در نهایت روی موهای سر به جای می‌گذارند. کراتین برزیلی بیشتر با هدف صاف کردن موها مورد استفاده قرار می‌گیرد در نتیجه موها را بهتر و بیشتر از نوع نرم کننده، صاف می‌کند. اما نوع نرم کننده آن همانطور که به آن اشاره کردیم بیشتر با هدف درمان و برطرف نمودن آسیب دیدگی‌های مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 بهترین کراتین را چگونه بشناسیم؟

برندهای زیادی در زمینه تولید مواد کراتین مو فعالیت دارند، کیفیت ساخت تمامی این برندها با یکدیگر یکسان نیست؛ به این معنا که محصولات برخی از برندها بسیار با کیفیت و اما محصولات برخی دیگر از برندها، کیفیت قابل قبولی ندارند. در نتیجه برای خرید بهترین کراتین، لازم است که اطلاعات جامعی درباره محصولات تولیدی برندهای مختلف کسب کرد.

اگر می‌خواهید کراتین مناسب برای موهای خود را بشناسید، یکی از اصلی‌ترین راه‌های تشخیص آن آزمایش مواد کراتین مد نظر بر روی قسمتی از موها می‌باشد. نحوه آزمایش کردن مواد کراتینه مو در منزل بر روی موها به شرح زیر است:

ابتدا قسمتی از موهای خود را که آسیب زیادی دیده‌اند یا به بیان دیگر بیشتر از دیگر قسمت‌ها وز شده‌اند، جدا کنید.

در گام بعدی مواد کراتین مد نظر را روی آن بخش امتحان کنید و بگذارید مدتی روی موهایتان باقی بماند.

پس از گذشت زمان مناسب از باقی ماندن مواد کراتینه روی موهای خود، وقت آن می‌رسد موهای خود را آبکشی کنید.

اکنون آزمایش تمام است و باید نتیجه آن را مشاهده کنید؛ اگر نتیجه ای که می‌خواستید را روی آن قسمت از موهای خود مشاهده کرده و همچنین پوست بدنتان دچار التهاب، خارش و دیگر حساسیت‌های پوستی نشد، نشان از این دارد که کراتینه مد نظر مناسب موهای شماست، در نتیجه می‌توانید برای کراتینه کردن تمامی تارهای موی خود با استفاده از همین مواد، بدون ذره ای نگرانی، اقدام نمایید.

بهترین کراتین برای هر مو با موی دیگر متفاوت است

البته لازم به ذکر است که بهترین کراتین برای هر مو با موی دیگر متفاوت است، دلیل آن هم تفاوت در ویژگی‌ها و نوع موی هر فرد می‌باشد. بنابراین خوب است قبل از اینکه موهای خود را کراتینه کنید ویژگی‌های موی خود را به کمک یک متخصص پوست و مو بررسی کرده و سپس با توجه به آن‌ها  بهترین کراتین را انجام دهید. البته ناگفته نماند که کراتین روی اغلب موها قابل اجراست، اما بیشتر بر روی موهای وز، زبر، مجعد و شکننده، تاثیر می‌گذارد.

به بیان دقیق‌تر، کراتین مناسب برای هر فرد با توجه به ویژگی‌ موها و همچنین میزان آسیبی که تارهای مو دیده‌اند مشخص می‌شود. به عنوان مثال اگر تعداد دفعات زیادی موهای خود را رنگ و دکلره کرده و اکنون تمایل به صاف کردن موهای خود دارید، بهترین و مناسب‌ترین کراتینه برای شما کراتینه‌های برزیلی و یا ژاپنی می‌باشد.

یکی دیگر از فاکتورهای تعیین کننده کیفیت یک کراتین، میزان فرمالدئید موجود در آن است؛ هر چه مقدار آن در ترکیبات سازنده کراتینه کمتر باشد، ضرر کمتری برای انسان دارد و در نتیجه بهتر است. در این باره بیشتر در ادامه صحبت خواهیم کرد.

جالب است بدانید که افراد مختلف می‌توانند با توجه به بافت موهای خود، فرمولاسیون کراتین را تا حدودی تغییر دهند و بهترین کراتین را خود تهیه کنند.

برای گرفتن بهترین نتایج از کراتینه کردن تنها انتخاب کراتینه خوب، کافی نیست و حتما باید برای انجام آن به یک متخصص حرفه ای نیز مراجعه نمود، دلیل این امر هم این است که میزان موادی که باید روی موها مالیده شود و همچنین مدت زمانی که مواد باید روی مو بمانند بسیار حائز اهمیت است و تشخیص آن نیاز به سال‌ها تجربه در این زمینه دارد.

بهترین کراتین‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

بدیهی است که هر یک از کراتین‌ها، ویژگی‌ها و نتایج مختلفی روی موها دارند. اما به طور کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که با استفاده از کراتین‌های مناسب برای موهای خود می‌توان درخشندگی، سلامت و شادابی را به موهای خود هدیه داد و لذت برد.

اکنون می‌رسیم به این پرسش که بهترین کراتین‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ ما اینجاییم تا به این پرسش به طور جامع، پاسخ دهیم.

ماندگاری زیاد

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین مواد کراتینه مو، ماندگاری بلند مدت آن است. در واقع یک کراتین و یا مواد کراتین، زمانی صفت بهترین را به خود می‌گیرند که از همه لحاظ خوب باشند.

در واقع افرادی که قصد دارند موهای خود را کراتینه کنند، دوست دارند اثر آن برای مدت طولانی بماند در نتیجه باید از مواد کراتین خوب با خاصیت ماندگاری بالا استفاده کرد. خوب است بدانید که تفاوت میان ماندگاری کراتین‌های مرغوب با کراتین‌های نامرغوب زیاد است.

البته ناگفته نماند که افزایش ماندگاری تنها به کیفیت مواد کراتین بستگی ندارد و مراقبت‌های پس از انجام آن نیز تاثیر بسیار زیادی در میزان ماندگاری آن دارد.

از جمله این مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم شست و شوی موها تا 3 روز پس از کراتینه کردن
 • استفاده از شامپوهای مخصوص (شامپوهای فاقد کلرید سدیم و سولفات)
 • شنا نکردن در آب‌های حاوی کلر و نمک

ترمیم و احیای موهای آسیب دیده

یکی دیگر از ویژگی‌های کراتین‌های خوب این است که اگر با هدف ترمیم و احیا، موهای خود را کراتین می‌کنید به خوبی تمامی موهای آسیب دیده را ترمیم کنند و دیگر اثری از هیچ تار موی آسیب دیده‌ای در لابه لای موها، باقی نماند.

تار موهای آسیب دیده به ویژه در افرادی که موهای خود را بیش از حد رنگ و دکلره می‌کنند، بسیار دیده می‌شود  در نتیجه توصیه می‌شود که در انتخاب کراتین، نهایت دقت خود را به خرج دهند تا موهای آسیب دیده، بازسازی شده و در نتیجه آن موها صاف و درخشان شوند.

ترکیبات بهترین کراتین‌ها

خوب است بدانید که مواد تشکیل دهنده کراتین‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. مواد تشکیل دهنده کراتین‌ها، تاثیر زیادی در کیفیت نهایی این کار دارند. یکی از ویژگی‌های بهترین کراتین‌ها این است که از مواد گیاهی و ارگانیک، تشکیل شده‌اند.

کراتینه‌های خوب، حاوی روغن‌های مفید برای مو هستند، در نتیجه اگر به سلامت موهای خود اهمیت می‌دهید لازم است که مواد تشکیل دهنده کراتینه‌های مو را به خوبی  مورد بررسی قرار دهید.

همچنین دقت کنید که مقدار فرمالدئید موجود در کراتینه مدنظرتان حداقل باشد، زیرا این ماده، یک گازی مضر برای سلامت انسان و محیط زیست است، در نتیجه هر چه مقدار آن کمتر باشد کراتین مد نظر برای سلامت موها مفیدتر است.

مزایای استفاده از بهترین کراتین چیست؟

همه افراد به دنیا کراتین‌های خوب هستند تا از مزایای بیشمار آن‌ها بهره مند شوند. بدیهی است که یک کراتین خوب، مزایایی را برای مصرف کنندگان به ارمغان می‌آورد  که از جمله ان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

موهای صاف و براق

یکی از بزرگترین مزایایی که برای کراتین‌های خوب می‌توان برشمرد، این است که در پایان کار موهای صاف و براقی به افراد هدیه می‌دهد.  کراتین، سلول‌های همپوشانی را ایجاد و تارهای  مو را تشکیل می‌دهد که در نتیجه موها به راحتی کنترل شده و در نهایت موها ظاهری براق و سالم به خود می‌گیرند.

موهای قابل کنترل تر

اگر شما با استفاده از بهترین کراتین، موهای خود را درمان کنید، موهایتان نسبت به گذشته، قابلیت کنترل بیشتری دارند. این مزیت به ویژه برای افرادی که موهای فر و ضخیم دارند، مناسب می‌باشد. می‌توان اینگونه نیز بیان کرد که پس از کراتینه کردن مدیریت موهای وز و ضخیم، آسان تر از قبل می‌شود.

کاهش زمان خشک شدن موها

یکی از مشکلات رایج موها، شکننده شدن تارهای مو می‌باشد که در اثر خشک شدن موها رخ می‌دهد. خوشبختانه با استفاده از کراتین با ویژگی‌های خوب، زمان خشک شدن تارهای موها تا حد زیادی کاهش می‌یابد و در نتیجه تارهای مو شکننده نمی‌شوند.

پس از کراتینه، موها همچنین تقویت شده و سلامت اولیه خود را به دست می‌آورند.

افزایش رشد موها

 جالب است بدانید که استفاده از بهترین کراتین برای موهای خود نه تنها موجب کاهش رشد موها نمی‌شوند بلکه تاثیر مثبتی روی رشد موها می‌گذارند که این خود یکی از بزرگترین مزایای کراتینه به شمار می‌رود. دلیل این امر هم این است که با استفاده از کراتینه، ریشه موها برخلاف سایر روش‌های صاف کردن مو، سست نمی‌شود، بلکه بیشتر تقویت می‌شود و در نتیجه علاوه بر اینکه مانع از ریزش مو می‌شود موجب افزایش سرعت رشد موها نیز می‌شود.

معایب و عوارض استفاده از کراتین‌های بی کیفیت

همانطور که کراتین‌های باکیفیت برای مو فواید و مزایایی دارد، عکس این قضیه نیز صدق می‌کند؛ به این معنا که در صورت استفاده از کراتینه‌های غیر اصل، آسیب زیادی به تارهای مو وارد می‌شود. از جمله معایب کراتین‌های بی کیفیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرمالدئید، ماده ای سرطان زا

فرمالدئید یکی از ترکیبات اغلب کراتین‌ها می‌باشد که گازی خطرناک است و مقدار زیاد آن می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای افراد به وجود آورد. البته لازم به ذکر است که فرمالدهید علاوه بر معایبی که دارد یک سری ویژگی‌های خوب و مثبت هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به صاف تر نشان دادن موها اشاره کرد، اما این بدان معنا نیست که می‌توان از آن به مقدار زیاد برای تولید محصولات آرایشی بهداشتی استفاده کرد و تنها استفاده از مقدار کم آن بلامانع است.

جالب است بدانید که طبق تحقیقات گروه کاری محیط زیست، برخی از شرکت‌ها سعی در پنهان کردن این واقعیت که محصولات آن‌ها حاوی فرمالدئید است دارند.

ماندگاری کوتاه مدت

از دیگر معایب کراتین‌های بی کیفیت می‌توان به ماندگاری کوتاه مدت آن‌ها اشاره کرد که عیب بزرگی است، زیرا هیچ کس دوست ندارد اثر کراتینه بر روی موها پس از صرف زمان و هزینه نسبتا بالا خیلی زود از بین برود. اما متاسفانه در صورت عدم دقت و توجه برای خرید و استفاده از بهترین کراتین، با چنین مشکلاتی مواجه خواهید شد.

راهکارهای افزایش ماندگاری بهترین کراتین

اگر می‌خواهید بهترین کراتین برای مدت طولانی روی موهایتان، باقی بماند از مراقبت‌های پس از انجام آن غافل نشوید. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی که پس از کراتینه باید جدی بگیرید، دوری از نمک و سولفات می‌باشد. علاوه بر آن باید از لوازم  حرارتی نیز تا حد امکان دوری کرد، زیرا حرارت اگر از یه حدی بیشتر به موها بخورد، موجب می‌شود تا اثرات کراتین زودتر از زمانی که باید، از بین برود.

از دیگر عوامل افزایش ماندگاری اثرات کراتینه بر روی موها، عدم شست و شوی بیش از حد می‌باشد، زیرا به موها آسیب وارد می‌کند. در واقع تا زمانی که ساقه موها توسط مواد کراتینه پوشانده شده باشد، کراتینه تاثیر خواهد داشت، بدیهی است که شستشوی بیش از حد موها موجب می‌شود تا مواد کراتینه از روی ساقه موها پاک شوند و در نتیجه کراتین دیگر تاثیر نخواهد داشت.

استفاده از ماسک مو قبل از استحمام کردن، روش دیگری است که می‌توانید با استفاده از آن، دوام کراتینه را روی موهای خود افزایش دهید.

چندین نمونه از بهترین کراتینه‌های بازار

خوشبختانه تعدادی کراتین در بازار وجود دارد که تمامی این سه ویژگی را دارا هستند و توانسته‌اند رضایت مشتریان خود را جلب کنند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

پرایم درمال

اگر با هدف زیبایی و مراقبت از موهای خود قصد کراتینه دارید، می‌توانید روی پرایم درمال حساب باز کنید.

کراتین پرایم درمال تمامی ویژگی‌های بهترین درمال را داراست، همین  امر سبب شده تا محبوبیت زیادی در میان افراد مختلف کسب کند  و در سطح جهان مورد استفاده قرار ‌گیرد.

این کراتینه حاوی روغن مفید آرگان بوده و در نتیجه توانایی بازگردانی شادابی از دست رفته تارهای مو را دارد. پرایم درمال همچنین فاقد فرمالدئید است و هیچ گونه ضرری برای سلامت پوست و موی انسان، ایجاد نمی‌کند.  یکی از معایب کراتینه کردن، وجود فرمالدئید در مواد تشکیل دهنده کراتینه هاست که ممکن است موجب بروز حساسیت‌های پوستی شود، بدیهی است که کراتینه‌های فاقد این گاز مضر دیگر مشکلی برای انسان ایجاد نخواهند کرد و به همین دلیل برای مادران شیرده نیز ممنوعیت استفاده ندارد و این خود مزیت بزرگی به حساب می‌آید.

از دیگر ویژگی‌های کراتین پرایم درمال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای کلاژن
 • مانداری بالا (حدود 6 الی 8 ماه)
 • درای قدرت بالا در صاف کردن موها
 • حاوی پروتئین مورد نیاز موها
 • آبرسانی مفید
 • ترمیم و بازسازی موهای آسیب دیده، بلوند و رنگ شده

پرفکت لیس

اگر به دنبال بهترین کراتین می‌گردید، کراتین پرفکت لیس یکی از گزینه‌های مقابل روی شماست. این کراتین هیچ گونه ضرری برای سلامت افراد ندارد و در نتیجه برای کسانی که دارای شرایط خاص هستند اعم از خانم‌های باردار و همچنین شیرده، افراد مبتلا به بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی، تنفسی و سرطان مناسب می‌باشد.

کراتین پرفکت لیس دو نوع مختلف دارد که شامل پرفکت لیس آبی و پرفکت لیس تورمالین می‌باشد.

نوع آبی این کراتین برای موهای نچرال و نوع تورمالین آن برای موهایی که رنگ و دکلره شده‌اند و یا به طور کلی آسیب دیده‌اند مناسب می‌باشد.

عدم ایجاد حساسیت، آبرسانی فوق العاده بالای موها، عدم وجود هرگونه بو و گاز حتی فرمالدهید در آن و ماندگاری بالا از جمله ویژگی‌های این کراتینه می‌باشد.

خوب است بدانید که پرفکت لیس به عنوان یک کراتین 100 درصد ارگانیک شناخته می‌شود. وجود تمامی این ویژگی‌ها در پرفکت لیس موجب شده که نام آن در لیست بهترین کراتین‌های مو دیده شود.

لانزا

لیست کراتین‌های خوب و باکیفیت، حاوی چندین کراتین است و لانزا یکی از آن هاست.

کمتر کراتینه ای وجود دارد که حتی مقدار اندکی هم فرمالدئید نداشته باشد، اما لانزا، فاقد این گاز مضر می‌باشد و ترکیبات آن حاوی مواد مفید اعم از روغن‌های طبیعی برای موهای سر می‌باشد، بنابراین با خیال راحت می‌توانید با استفاده از آن موهای خود را کراتینه کنید و اصلا نگران بروز هیچگونه عوارضی نباشید.

کراتین گلد لیبل

موهای فر و وز دارید و به دنبال بهترین کراتینه برای رهایی از آن‌ها هستید؟ ما به شما کراتین گلد لیبل را معرفی می‌کنیم. ترکیبات این کراتینه حاوی روغن‌های طبیعی مختلفی اعم از جوجوبا، آووکادو و آرگان می‌باشد.

اگر موهایتان کدر شده‌ است نشان از کم آبی دارد، در نتیجه خوب است که از محصولات کراتینه استفاده کنید که خاصیت آبرسانی نیز داشته باشند، گلد لیبل در این زمینه نیز یکی از بهترین محصولات است.

البته ناگفته نماند که بوی بد این محصول ممکن است کمی آزاردهنده باشد و تنها عیب آن به شمار می‌رود.

کراتین Keratin cure bio-brazilian

یکی دیگر از کراتین‌هایی که تمامی ویژگی‌های ذکر شده برای بهترین کراتین را داراست، کراتین Keratin cure bio-brazilian نام دارد. این کراتین فاقد گاز مضر فرمالدئید است و در نتیجه هیچ گونه آسیبی به سلامت انسان وارد نمی‌کند. ست کامل کراتینه این برند، شامپو روزانه مخصوص موهای کراتینه شده، نرم کننده و همچنین مواد کراتینه ای که از ترکیبات طبیعی ساخته شده‌اند را شامل می‌شود.

بیو تانیکس پرایم

اگر می‌خواهید موهایتان حالت قشنگی به  خود بگیرید بهترین کراتین برای شما بیو تانیکس پریم است. این کراتینه همچنین قدرت بالایی در براق و صاف کردن موها دارد.

برند سازنده این کراتین از یک فرمولاسیون متناسب با ویژگی‌های موهای سر انسان‌ها استفاده کرده ‌است که هیچ گونه مواد شیمیایی در آن وجود ندارد و کاملا تخصصی است.

کراتینه بیو تانیکس پرایم مناسب برای افرادی است که موهای خود را تا به حال رنگ و کراتینه نکرده‌اند، به بیان دیگر اگر می‌خواهید موهای نچرال و طبیعی خود را کراتینه کنید می‌توانید روی این محصول، حساب باز کنید.

یکی از نقاط قوت بیو تانیکس پرایم، سطح ماندگاری آن است که موفق شده عنوان بالاترین را به خود بگیرد.

 قدرت ترمیمی داخلی و خارجی مویرگ‌های مو یکی دیگر از ویژگی‌های شگفت انگیز این کراتینه عالی برای موها می‌باشد.

سایر ویژگی‌های کراتین بیو تانیکس پرایم عبارتند از:

 • عدم وجود مواد شیمیایی در فرمولاسیون آن
 • ایجاد حالت لختی قوی در موها
 • حاوی ترکیبات گیاهی
 • درخشندگی بالا و طبیعی
 • بازسازی ساقه‌های مو
 • تقویت کننده موها
 • حالت دهنده قوی موها

کراتین دیترون

دیترون یکی از برندهای موفق ایرانی در زمینه تولید کراتینه می‌باشد. اگر به دنبال بهترین کراتین به منظور احیا کردن موهای خود هستید کراتین دیترون یکی از گزینه‌های پیش روی شماست.

موهای نازکی دارید که وز شده‌اند؟ پیشنهاد می‌کنیم هر زمان که قصد کراتینه کردن موهای خود را گرفتید از کراتین دیترون استفاده کنید، زیرا موها را نرم کرده و موجب ترمیم آن‌ها نیز می‌شود.

این کراتین حاوی ویتامین B5 می‌باشد. B5 از جمله ویتامین‌های لازم و مفید برای موهاست، زیرا موها را تقویت کرده و براقیت را به موها بازمی‌گرداند.

سخن پایانی

کراتینه کردن موها، روشی بی ضرر برای صاف کردن تارهای مو و همچنین برطرف نمودن وزی موها می‌باشد. همین امر موجب محبوبیت زیاد این روش در سطح جهان شده ‌است.

ما در این مطلب سعی کردیم مطالبی را بیان کنیم تا در نهایت بتوانید بهترین کراتین برای موهای خود را شناسایی کرده و درنهایت، نتیجه دلخواه خود را هم بگیرید. از اینکه وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف نمودید بی نهایت متشکریم. اکنون شما عزیزان می‌توانید سوالات و یا نکاتی را که در خصوص تشخیص بهترین کراتینه‌ها می‌دانید با ما و سایر کاربران سایت به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید فروشگاه
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.